Knockout

Dumbarton & District Team Knockout

Ending on 30/04/2017
Results compiled by Jim Johnston
Dumbarton & District Team Knockout League Table

 

Boards
Matches Played Defaults Score
 Pos   Team   Team Name   P   W   D   L   Pts   W   D   L   W   D   L   Boards   % 
1 1 Polytechnic Rooks 3 3 0 0 6 11 1 0 0 0 0 11½ 96
2 5 Bearsden B 3 2 0 1 4 5 2 5 0 0 0 6 50
3 3 Dalmuir A 3 2 0 1 4 3 4 5 0 0 0 5 42
4 10 Stepps A 1 1 0 0 2 4 0 0 0 0 0 4 100
5 4 Bearsden A 1 0 0 1 0 0 3 1 0 0 0 38
6 8 EK Rovers 1 0 0 1 0 1 1 2 0 0 0 38
7 9 Bearsden C 1 0 0 1 0 1 1 2 0 0 0 38
8 2 Paisley 1 0 0 1 0 0 1 3 0 0 0 ½ 13
9 6 Giffnock 1 0 0 1 0 0 1 3 0 0 0 ½ 13
10 7 Polytechnic Bishops 1 0 0 1 0 0 0 4 0 0 0 0 0
16 8 0 8 16 25 14 25 0 0 0 32
Dumbarton & District Team Knockout Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Plyd  Boards
1 Polytechnic Rooks X 4 4 3 11½ 
2 Paisley ½ X 1 ½ 
3 Dalmuir A X 0 3
4 Bearsden A X 1 1½ 
5 Bearsden B 0 X 3
6 Giffnock ½ X 1 ½ 
7 Polytechnic Bishops 0 X 1
8 EK Rovers X 1 1½ 
9 Bearsden C X 1 1½ 
10 Stepps A 4 X 1
Dumbarton & District Team Knockout Match Results

Bd Grade Polytechnic Rooks (1) vs (2) Paisley Grade Comments
1  2029 Magnussen, Helge  1  –  0 Cochrane, Richard  1949 Home Win
2  1955 Watt, David A  ½  –  ½ McCormack, Derek  1682 Draw
3  1802 Brookens, Lewis  1  –  0 McKenna, John  1600 Home Win
4  1409 Innes, Robert  1  –  0 Reid, Caitlin  1406 Home Win
 –  ½

Bd Grade Dalmuir A (3) vs (4) Bearsden A Grade Comments
1  1839 Mollison, Jamie  ½  –  ½ Bucher, Goetz  1887 Draw
2  1789 Chapman, Nigel  ½  –  ½ Webb, Jeff R L  1887 Draw
3  1768 Myall, Andrew  ½  –  ½ Burt, J Mel  1660 Draw
4  1728 Aird, Ian  1  –  0 D`Alessio, Marco  1353 Home Win
 – 

Bd Grade Bearsden B (5) vs (6) Giffnock Grade Comments
1  1370 Tang, Liam  ½  –  ½ Weames, Richard A  1445 Draw
2  1429 Goodall, Alistair  1  –  0 McDonald, David  1396 Home Win
3  1407 McEwan, Peter  1  –  0 Rowan, Desmond J  1214 Home Win
4  861 McEwan, John  1  –  0 Jordan, Joe  1094 Home Win
 –  ½

Bd Grade Polytechnic Rooks (1) vs (7) Polytechnic Bishops Grade Comments
1  1955 Watt, David A  1  –  0 Alomenu, Gilbert  1288 Home Win
2  0 Shaheen, Jalal  1  –  0 Crawford, Robert S  1203 Home Win
3  1802 Brookens, Lewis  1  –  0 Osman, Scott  1028 Home Win
4  1654 Larkin, John  1  –  0 McQuillan, Jim  797 Home Win
4  –  0

Bd Grade Bearsden B (5) vs (8) EK Rovers Grade Comments
1  1370 Tang, Liam  1  –  0 Murray, Frankie  1632 Home Win
2  1429 Goodall, Alistair  0  –  1 Robertson, Jim  1524 Away Win
3  1407 McEwan, Peter  ½  –  ½ Dunn, Jeff  1379 Draw
4  861 McEwan, John  1  –  0 Petrie, Fiona  1289 Home Win
 – 

Bd Grade Bearsden B (5) vs (1) Polytechnic Rooks Grade Comments
1  1370 Tang, Liam  0  –  1 Magnussen, Helge  2029 Away Win
2  1499 Kerridge, Simon  0  –  1 Watt, David A  1955 Away Win
3  1429 Goodall, Alistair  0  –  1 Brookens, Lewis  1802 Away Win
4  861 McEwan, John  0  –  1 Breslin, Daniel  1468 Away Win
0  –  4

Bd Grade Dalmuir A (3) vs (9) Bearsden C Grade Comments
1  1728 Aird, Ian  1  –  0 McCue, Callum  1233 Home Win
2  1356 Dempsey, James  1  –  0 Billcliff, Niels  1195 Home Win
3  1290 Cleland, Douglas  ½  –  ½ Lee, John  1183 Draw
4  937 Fraser, Andrew  0  –  1 Billcliff, Matthew  1006 Away Win
 – 

Bd Grade Stepps A (10) vs (3) Dalmuir A Grade Comments
1  2361 Bryson, Douglas M (IM)  1  –  0 Chapman, Nigel  1789 Home Win
2  2168 Nolan, Graeme A  1  –  0 Myall, Andrew  1768 Home Win
3  1996 Henderson, John B  1  –  0 Aird, Ian  1728 Home Win
4  1825 Hulme, William  1  –  0 MacDonald, Jim  1397 Home Win
4  –  0
Dumbarton & District Team Knockout Team Results

Team 1 – Polytechnic Rooks
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 7  Breslin, Daniel   PY  –  1468  3277  1   1  1068  1  1  1468
 6  Larkin, John   PY  –  1654  4647  1   1  1254  1  1  1654
 2  Watt, David A   PY  –  1955  6416  2½   3  1597  2½  3  1877
 4  Innes, Robert   PY  –  1409  9149  1   1  1451  1  1  1851
 3  Brookens, Lewis   PY  –  1802  14758  3   3  1477  3  3  1877
 1  Magnussen, Helge   PY  –  2029  26600  2   2  1789  2  2  2189
 5  Shaheen, Jalal   PY  –  0  27218  1   1  1203  1  1  1603

Team 2 – Paisley
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 1  Cochrane, Richard   PA  –  1949  3543  0   1  2029  0  1  1629
 3  McKenna, John   PA  –  1600  5128  0   1  1802  0  1  1402
 2  McCormack, Derek   PA  –  1682  8860  ½   1  1955  ½  1  1955
 4  Reid, Caitlin   RS  J17  1406  22203  0   1  1409  0  1  1009

Team 3 – Dalmuir A
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 4  Aird, Ian   DA  –  1728  3018  2   3  1596  2  3  1718
 2  Chapman, Nigel   BSDA  –  1789  7563  ½   2  2038  ½  2  1845
 8  MacDonald, Jim   DA  –  1397  7895  0   1  1797  0  1  1397
 1  Mollison, Jamie   BSDA  –  1839  9024  ½   1  1887  ½  1  1887
 5  Dempsey, James   DA  NEW  1356  10234  1   1  1195  1  1  1595
 6  Cleland, Douglas   DA  –  1290  10239  ½   1  1183  ½  1  1183
 3  Myall, Andrew   DA  –  1768  21103  ½   2  1914  ½  2  1721
 7  Fraser, Andrew   DA  –  937  24561  0   1  1091  0  1  691

Team 4 – Bearsden A
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 3  Burt, J Mel   BD  –  1660  3365  ½   1  1768  ½  1  1768
 2  Webb, Jeff R L   BD  –  1887  6425  ½   1  1789  ½  1  1789
 1  Bucher, Goetz   BD  –  1887  22352  ½   1  1839  ½  1  1839
 4  D`Alessio, Marco   LZ  J13  1353  25042  0   1  1728  0  1  1328

Team 5 – Bearsden B
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 2  Goodall, Alistair   BD  –  1429  4115  1   3  1574  1  3  1452
 5  Kerridge, Simon   BD  –  1499  15294  0   1  1899  0  1  1499
 3  McEwan, Peter   BD  –  1407  16590  1½   2  1296  1½  2  1490
 4  McEwan, John   BD  J17  861  22465  2   3  1205  2  3  1327
 1  Tang, Liam   LZ  J13  1370  25043  1½   3  1616  1½  3  1616

Team 6 – Giffnock
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 3  Rowan, Desmond J   GI  –  1214  5862  0   1  1407  0  1  1007
 1  Weames, Richard A   GI  –  1445  6424  ½   1  1480  ½  1  1480
 2  McDonald, David   GI  –  1396  12932  0   1  1429  0  1  1029
 4  Jordan, Joe   GI  –  1094  16794  0   1  906  0  1  506

Team 7 – Polytechnic Bishops
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 1  Alomenu, Gilbert   PYSW  –  1288  13560  0   1  1688  0  1  1288
 4  McQuillan, Jim   PA  –  797  23791  0   1  1197  0  1  797
 2  Crawford, Robert S   WD  –  1203  24873  0   1  1603  0  1  1203
 3  Osman, Scott   PY  NEW  1028  26574  0   1  1428  0  1  1028

Team 8 – EK Rovers
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 3  Dunn, Jeff   EKGI  –  1379  3810  ½   1  1407  ½  1  1407
 4  Petrie, Fiona   EK  –  1289  5130  0   1  906  0  1  506
 1  Murray, Frankie   EK  –  1632  5433  0   1  1480  0  1  1080
 2  Robertson, Jim   EK  –  1524  5812  1   1  1429  1  1  1829

Team 9 – Bearsden C
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 1  McCue, Callum   BD  NEW  1233  18374  0   1  1633  0  1  1233
 3  Lee, John   BD  –  1183  23070  ½   1  1290  ½  1  1290
 4  Billcliff, Matthew   BD  J15  1006  23999  1   1  937  1  1  1337
 2  Billcliff, Niels   BD  –  1195  24917  0   1  1381  0  1  981

Team 10 – Stepps A
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 1  Bryson, Douglas M (IM)   SP  –  2361  3332  1   1  1961  1  1  2361
 3  Henderson, John B   SP  –  1996  4322  1   1  1728  1  1  2128
 4  Hulme, William   SP  –  1825  4413  1   1  1425  1  1  1825
 2  Nolan, Graeme A   SP  –  2168  7691  1   1  1768  1  1  2168