Division 2

Dumbarton & District Division 2

Ending on 30/04/2018
Results compiled by Jim Johnston
Dumbarton & District Division 2 League Table

 

Boards
Matches Played Defaults Score
 Pos   Team   Team Name   P   W   D   L   Pts   W   D   L   W   D   L   Boards   % 
1 3 Dalmuir 3 2 1 0 5 8 1 3 0 0 0 71
2 4 EK Rovers 3 2 1 0 5 6 4 2 0 0 0 8 67
3 5 Giffnock 3 2 0 1 4 6 1 4 0 0 1 54
4 1 Bearsden C 3 2 0 1 4 4 3 5 0 0 0 46
5 8 Stepps B 3 1 1 1 3 7 0 5 0 0 0 7 58
6 6 Phones 2 1 0 1 2 0 2 2 4 0 0 5 63
7 2 Concord 3 0 1 2 1 2 4 5 1 0 0 5 42
8 7 Polytechnic Bishops 4 0 0 4 0 1 3 8 0 0 4 16
24 10 4 10 24 34 18 34 5 0 5 48
Dumbarton & District Division 2 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Plyd  Boards
1 Bearsden C X 3 0 3 5½ 
2 Concord X 2 3
3 Dalmuir X 3 2 3 8½ 
4 EK Rovers 2 X 3 3 3
5 Giffnock 1 X 3 3 6½ 
6 Phones 1 X 4 2
7 Polytechnic Bishops 1 ½ 1 0 X 4 2½ 
8 Stepps B 4 2 1 X 3
Dumbarton & District Division 2 Match Results

Bd Grade Bearsden C (1) vs (2) Concord Grade Comments
1  1363 Billcliff, Matthew  1  –  0 Campbell, Stan J  1816 Home Win
2  1176 McCue, Callum  0  –  1 Ebdon, Richard G  1682 Away Win
3  1148 Stokes, Brian  1  –  0 Bruce, Willie  1518 Home Win
4  1056 Maheshwari, Ritvik  ½  –  ½ Forsyth, Jim  933 Draw
 – 

Bd Grade Phones (6) vs (7) Polytechnic Bishops Grade Comments
1  0 DEFAULT  W  –  L DEFAULT  0 Win by Default
2  0 DEFAULT  W  –  L DEFAULT  0 Win by Default
3  0 DEFAULT  W  –  L DEFAULT  0 Win by Default
4  0 DEFAULT  W  –  L DEFAULT  0 Win by Default
4  –  0

Bd Grade Dalmuir (3) vs (5) Giffnock Grade Comments
1  1501 McKechnie, Ian  1  –  0 Rowan, Desmond J  1169 Home Win
2  1368 Dempsey, James  1  –  0 Giulian, Stuart A  1125 Home Win
3  1331 Cleland, Douglas  0  –  1 Jordan, Joe  1106 Away Win
4  975 Fraser, Andrew  1  –  0 Sutherland, Bill  1056 Home Win
3  –  1

Bd Grade Polytechnic Bishops (7) vs (5) Giffnock Grade Comments
1  0 Prieto, Lucas  0  –  1 Weames, Richard A  1443 Away Win
2  1103 Papillon, Julien  1  –  0 Giulian, Stuart A  1125 Home Win
3  989 Marshall, Alex  0  –  1 Jordan, Joe  1106 Away Win
4  798 Blackwell, Scott  0  –  1 MacDivitt, Arthur  989 Away Win
1  –  3

Bd Grade Dalmuir (3) vs (7) Polytechnic Bishops Grade Comments
1  1725 Myall, Andrew  1  –  0 Alomenu, Gilbert  1347 Home Win
2  1731 Aird, Ian  ½  –  ½ Papillon, Julien  1103 Draw
3  1331 Cleland, Douglas  1  –  0 Heron, Andy  1059 Home Win
4  975 Fraser, Andrew  1  –  0 Marshall, Alex  989 Home Win
 –  ½

Bd Grade EK Rovers (4) vs (6) Phones Grade Comments
1  1504 Robertson, Jim  ½  –  ½ Skettos, Nicolas  1751 Draw
2  1479 Johnston, Jim  ½  –  ½ Lyons, Guy  1867 Draw
3  1382 Dunn, Jeff  1  –  0 Griffin, Peter  1234 Home Win
4  1373 Petrie, Morven  1  –  0 McKinstry, John  1046 Home Win
3  –  1

Bd Grade Concord (2) vs (5) Giffnock Grade Comments
1  1682 Ebdon, Richard G  0  –  1 MacQueen, Andrew  1764 Away Win
2  1622 Gibson, E Diarmid  0  –  1 Weames, Richard A  1443 Away Win
3  0 DEFAULT  W  –  L DEFAULT  0 Win by Default
4  1204 Binnie, James  ½  –  ½ Jordan, Joe  1106 Draw
 – 

Bd Grade Stepps B (8) vs (4) EK Rovers Grade Comments
1  1403 McIntosh, James  0  –  1 McDonald, Duncan  1634 Away Win
2  1346 Boyce, Paul  0  –  1 MacKenzie, Ian  1437 Away Win
3  1289 Peacock, Jack  0  –  1 Petrie, Morven  1373 Away Win
4  1271 Thomson, Peter  1  –  0 Jose, Thomas  1258 Home Win
1  –  3

Bd Grade Polytechnic Bishops (7) vs (1) Bearsden C Grade Comments
1  0 Fay, Craig  0  –  1 Billcliff, Matthew  1363 Away Win
2  1103 Papillon, Julien  0  –  1 Billcliff, Niels  1283 Away Win
3  1210 Gaffney, Dairena  ½  –  ½ Lee, John  1210 Draw
4  0 Guarato, Francesco  ½  –  ½ McCue, Callum  1176 Draw
1  –  3

Bd Grade Concord (2) vs (4) EK Rovers Grade Comments
1  1816 Campbell, Stan J  0  –  1 McDonald, Duncan  1634 Away Win
2  1682 Ebdon, Richard G  ½  –  ½ Robertson, Jim  1504 Draw
3  1622 Gibson, E Diarmid  1  –  0 Dunn, Jeff  1382 Home Win
4  1514 Gannon, Martin  ½  –  ½ Petrie, Morven  1373 Draw
2  –  2

Bd Grade Stepps B (8) vs (1) Bearsden C Grade Comments
1  1403 McIntosh, James  1  –  0 Lee, John  1210 Home Win
2  1346 Boyce, Paul  1  –  0 McCue, Callum  1176 Home Win
3  1289 Peacock, Jack  1  –  0 Munn, Alistair P  0 Home Win
4  1271 Thomson, Peter  1  –  0 Duffy, Eugene  497 Home Win
4  –  0

Bd Grade Dalmuir (3) vs (8) Stepps B Grade Comments
1  1731 Aird, Ian  0  –  1 Brownlee, Ian G  1604 Away Win
2  1501 McKechnie, Ian  1  –  0 McIntosh, James  1403 Home Win
3  1368 Dempsey, James  1  –  0 Boyce, Paul  1346 Home Win
4  1331 Cleland, Douglas  0  –  1 Thomson, Peter  1271 Away Win
2  –  2
Dumbarton & District Division 2 Team Results

Team 1 – Bearsden C
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 3  Stokes, Brian   BD  –  1148  14015  1   1  1518  1  1  1918
 2  McCue, Callum   BD  –  1176  18374  ½   3  1474  0  2  1073
 6  Lee, John   BD  –  1210  23070  ½   2  1306  ½  2  1114
 1  Billcliff, Matthew   BD  J16  1363  23999  2   2  1763  1  1  2163
 4  Maheshwari, Ritvik   BDG2  J12  1056  24287  ½   1  933  ½  1  933
 8  Duffy, Eugene   BD  –  497  24288  0   1  897  0  1  497
 7  Munn, Alistair P   ER  J20  0  24601  0   1  1289  0  1  889
 5  Billcliff, Niels   BD  –  1283  24917  1   1  1128  1  1  1528

Team 2 – Concord
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 3  Bruce, Willie   CD  –  1518  3328  0   1  1148  0  1  748
 1  Campbell, Stan J   CD  –  1816  3426  0   2  1531  0  2  1131
 2  Ebdon, Richard G   CD  –  1682  3831  1½   3  1517  1½  3  1517
 7  Gannon, Martin   CD  –  1514  4024  ½   1  1393  ½  1  1393
 5  Gibson, E Diarmid   CD  –  1622  4059  1   2  1412  1  2  1412
 6  Binnie, James   CD  –  1204  16553  ½   1  1106  ½  1  1106
 4  Forsyth, Jim   CD  –  933  24965  ½   1  1176  ½  1  1176

Team 3 – Dalmuir
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 6  Aird, Ian   DA  –  1731  3018  ½   2  1468  ½  2  1274
 1  McKechnie, Ian   DA  –  1501  5122  2   2  1286  2  2  1686
 2  Dempsey, James   DA  –  1368  10234  2   2  1248  2  2  1648
 3  Cleland, Douglas   DA  –  1331  10239  1   3  1154  1  3  1032
 5  Myall, Andrew   DA  –  1725  21103  1   1  1347  1  1  1747
 4  Fraser, Andrew   DA  –  975  24561  2   2  1035  2  2  1435

Team 4 – EK Rovers
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 3  Dunn, Jeff   EKGI  –  1382  3810  1   2  1428  1  2  1428
 1  Robertson, Jim   EK  –  1504  5812  1   2  1716  1  2  1716
 6  MacKenzie, Ian   EK  –  1437  6956  1   1  1371  1  1  1771
 2  Johnston, Jim   EK  –  1479  13460  ½   1  1867  ½  1  1867
 5  McDonald, Duncan   EK  –  1634  15466  2   2  1610  2  2  2009
 4  Petrie, Morven   EK  J20  1373  15512  2½   3  1283  2½  3  1563
 7  Jose, Thomas   EK  –  1258  21358  0   1  1271  0  1  871

Team 5 – Giffnock
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 6  MacDivitt, Arthur   GI  –  989  4759  1   1  798  1  1  1198
 7  MacQueen, Andrew   GI  –  1764  4815  1   1  1682  1  1  2082
 1  Rowan, Desmond J   GI  –  1169  5862  0   1  1501  0  1  1101
 5  Weames, Richard A   GI  –  1443  6424  2   2  1622  1  1  2022
 2  Giulian, Stuart A   GI  –  1125  8711  0   2  1248  0  2  848
 3  Jordan, Joe   GI  –  1106  16794  2½   3  1183  2½  3  1463
 4  Sutherland, Bill   GI  –  1056  20344  0   1  975  0  1  575

Team 6 – Phones
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 3  Griffin, Peter   PO  –  1234  4203  0   1  1382  0  1  982
 2  Lyons, Guy   PO  –  1867  4746  ½   1  1479  ½  1  1479
 4  McKinstry, John   PO  –  1046  24574  0   1  1393  0  1  993
 1  Skettos, Nicolas   PO  –  1751  26683  ½   1  1504  ½  1  1504

Team 7 – Polytechnic Bishops
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 8  Gaffney, Dairena   PY  –  1210  4010  ½   1  1210  ½  1  1210
 5  Alomenu, Gilbert   PYSW  –  1347  13560  0   1  1725  0  1  1325
 4  Blackwell, Scott   PY  –  798  22843  0   1  989  0  1  589
 6  Heron, Andy   PY  NEW  1059  26866  0   1  1331  0  1  931
 3  Marshall, Alex   PY  NEW  989  27091  0   2  1040  0  2  640
 2  Papillon, Julien   WD  NEW  1103  27443  1½   3  1304  1½  3  1304
 7  Fay, Craig   PY  –  0  28189  0   1  1428  0  1  1028
 1  Prieto, Lucas   PY  J18  0  28228  0   1  1443  0  1  1043
 9  Guarato, Francesco   PY  –  0  28367  ½   1  1176  ½  1  1176

Team 8 – Stepps B
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 5  Brownlee, Ian G   LKSP  –  1604  3323  1   1  1731  1  1  2131
 1  McIntosh, James   SP  –  1403  5095  1   3  1448  1  3  1326
 3  Peacock, Jack   SP  –  1289  5604  1   2  1250  1  2  1250
 4  Thomson, Peter   SP  –  1271  10793  3   3  1153  3  3  1553
 2  Boyce, Paul   SP  NEW  1346  27630  1   3  1327  1  3  1205