Division 1

Dumbarton & District Division 1

Ending on 30/04/2018
Results compiled by Jim Johnston
Dumbarton & District Division 1 League Table

 

Boards
Matches Played Defaults Score
 Pos   Team   Team Name   P   W   D   L   Pts   W   D   L   W   D   L   Boards   % 
1 8 Stepps A 3 3 0 0 6 9 3 0 0 0 0 10½ 88
2 1 Bearsden A 3 2 1 0 5 8 2 2 0 0 0 9 75
3 6 Paisley 2 1 1 0 3 3 3 2 0 0 0 56
4 5 EK Wanderers 2 1 0 1 2 2 2 4 0 0 0 3 38
5 7 Polytechnic Rooks 2 0 1 1 1 1 4 3 0 0 0 3 38
6 4 Cumbernauld 2 0 1 1 1 2 0 6 0 0 0 2 25
7 3 Bellshill 3 0 0 3 0 2 4 6 0 0 0 4 33
8 2 Bearsden B 1 0 0 1 0 0 0 4 0 0 0 0 0
18 7 4 7 18 27 18 27 0 0 0 36
Dumbarton & District Division 1 Crosstable
 Team  Name  1  2  3  4  5  6  7  8  Plyd  Boards
1 Bearsden A X 4 3 2 3
2 Bearsden B 0 X 1
3 Bellshill 1 X 3
4 Cumbernauld 2 X 0 2
5 EK Wanderers X ½ 2
6 Paisley X 2 2 4½ 
7 Polytechnic Rooks 2 X 1 2
8 Stepps A 4 3 X 3 10½ 
Dumbarton & District Division 1 Match Results

Bd Grade Bearsden B (2) vs (1) Bearsden A Grade Comments
1  1658 D`Alessio, Marco  0  –  1 Bucher, Goetz  1959 Away Win
2  1729 Voghouey, Bahool  0  –  1 Webb, Jeff R L  1941 Away Win
3  1531 Tang, Liam  0  –  1 Colston, Rob  1919 Away Win
4  1623 Burt, J Mel  0  –  1 Chadha, Sambhav  1398 Away Win
0  –  4

Bd Grade Bearsden A (1) vs (4) Cumbernauld Grade Comments
1  1959 Bucher, Goetz  0  –  1 Kelly, J Steven  1836 Away Win
2  1941 Webb, Jeff R L  1  –  0 Stirrat, Ralph  1748 Home Win
3  1919 Colston, Rob  0  –  1 Thomson, George  1547 Away Win
4  1734 Smith, Antony V  1  –  0 Gentleman, Steven  1272 Home Win
2  –  2

Bd Grade Paisley (6) vs (7) Polytechnic Rooks Grade Comments
1  2279 Muir, Andrew J (IM)  0  –  1 Swan, Iain (FM)  2219 Away Win
2  1811 Maiolani, Paul F  ½  –  ½ Watt, David A  1853 Draw
3  1766 McCormack, Derek  ½  –  ½ Brookens, Lewis  1763 Draw
4  1614 McKenna, John  1  –  0 Breslin, Daniel  1522 Home Win
2  –  2

Bd Grade Bearsden A (1) vs (3) Bellshill Grade Comments
1  1959 Bucher, Goetz  ½  –  ½ Roy, Ali  1901 Draw
2  1941 Webb, Jeff R L  1  –  0 Mitchell, Alex  1804 Home Win
3  1919 Colston, Rob  1  –  0 Potts, David A  1639 Home Win
4  1398 Chadha, Sambhav  ½  –  ½ Glen, Hamish  1614 Draw
3  –  1

Bd Grade EK Wanderers (5) vs (8) Stepps A Grade Comments
1  1856 Jelfs, Alan  ½  –  ½ Nolan, Graeme A  2178 Draw
2  1609 Murray, Frankie  0  –  1 Henderson, John B  2042 Away Win
3  1505 Brisbane, Tom  0  –  1 Gillies, Alex  1951 Away Win
4  1373 Petrie, Morven  0  –  1 Marks, Ian A  1865 Away Win
½  – 

Bd Grade Cumbernauld (4) vs (8) Stepps A Grade Comments
1  1836 Kelly, J Steven  0  –  1 Bryson, Douglas M (IM)  2269 Away Win
2  1748 Stirrat, Ralph  0  –  1 Nolan, Graeme A  2178 Away Win
3  1547 Thomson, George  0  –  1 Hulme, William  1898 Away Win
4  1272 Gentleman, Steven  0  –  1 Brownlee, Ian G  1604 Away Win
0  –  4

Bd Grade Paisley (6) vs (3) Bellshill Grade Comments
1  1887 Cochrane, Richard  ½  –  ½ Deary, Daniel  1921 Draw
2  1811 Maiolani, Paul F  0  –  1 Roy, Ali  1901 Away Win
3  1766 McCormack, Derek  1  –  0 McQuillan, Stephen G  1780 Home Win
4  1248 Burns, Daryl  1  –  0 Potts, David A  1639 Home Win
 – 

Bd Grade Bellshill (3) vs (5) EK Wanderers Grade Comments
1  1780 McQuillan, Stephen G  0  –  1 Dunlop, Anthony  1824 Away Win
2  1639 Potts, David A  0  –  1 Dobbie, Graham M  1800 Away Win
3  1513 Lafferty, Derek  1  –  0 Murray, Frankie  1609 Home Win
4  1481 Campbell, Kevin  ½  –  ½ Robertson, Jim  1504 Draw
 – 

Bd Grade Polytechnic Rooks (7) vs (8) Stepps A Grade Comments
1  2045 Magnussen, Helge  0  –  1 Bryson, Douglas M (IM)  2269 Away Win
2  1853 Watt, David A  ½  –  ½ Nolan, Graeme A  2178 Draw
3  1763 Brookens, Lewis  ½  –  ½ Marks, Ian A  1865 Draw
4  1522 Breslin, Daniel  0  –  1 Hulme, William  1898 Away Win
1  –  3
Dumbarton & District Division 1 Team Results

Team 1 – Bearsden A
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 2  Webb, Jeff R L   BD  –  1941  6425  3   3  1760  3  3  2160
 3  Colston, Rob   BD  NEW  1919  18347  2   3  1606  2  3  1728
 5  Smith, Antony V   BDPY  –  1734  19550  1   1  1334  1  1  1734
 1  Bucher, Goetz   BD  –  1959  22352  1½   3  1832  1½  3  1832
 4  Chadha, Sambhav   BDGA  J14  1398  24151  1½   2  1618  1½  2  1812

Team 2 – Bearsden B
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 4  Burt, J Mel   BD  –  1623  3365  0   1  1498  0  1  1098
 2  Voghouey, Bahool   GMBD  –  1729  18307  0   1  1941  0  1  1541
 1  D`Alessio, Marco   LZ  J14  1658  25042  0   1  1959  0  1  1559
 3  Tang, Liam   LZ  J14  1531  25043  0   1  1931  0  1  1531

Team 3 – Bellshill
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 4  Glen, Hamish   BHGD  –  1614  4100  ½   1  1498  ½  1  1498
 6  McQuillan, Stephen G   HA  –  1780  5223  0   2  1795  0  2  1395
 3  Potts, David A   BHGD  –  1639  5670  0   3  1664  0  3  1264
 2  Mitchell, Alex   BH  –  1804  6902  0   1  1941  0  1  1541
 8  Campbell, Kevin   BH  –  1481  12370  ½   1  1504  ½  1  1504
 1  Roy, Ali   CK  –  1901  14894  1½   2  1885  1½  2  2078
 7  Lafferty, Derek   SL  –  1513  19006  1   1  1609  1  1  2009
 5  Deary, Daniel   GDBH  J20  1921  22097  ½   1  1887  ½  1  1887

Team 4 – Cumbernauld
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 1  Kelly, J Steven   CN  –  1836  4554  1   2  2098  1  2  2098
 2  Stirrat, Ralph   CN  –  1748  7831  0   2  2044  0  2  1644
 3  Thomson, George   CN  –  1547  11949  1   2  1921  1  2  1921
 4  Gentleman, Steven   CN  NEW  1272  27731  0   2  1638  0  2  1238

Team 5 – EK Wanderers
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 3  Brisbane, Tom   EK  –  1505  3280  0   1  1905  0  1  1505
 6  Dobbie, Graham M   EK  –  1800  3740  1   1  1639  1  1  2039
 5  Dunlop, Anthony   EK  –  1824  3806  1   1  1780  1  1  2180
 1  Jelfs, Alan   EK  –  1856  4482  ½   1  2178  ½  1  2178
 2  Murray, Frankie   EK  –  1609  5433  0   2  1761  0  2  1361
 7  Robertson, Jim   EK  –  1504  5812  ½   1  1481  ½  1  1481
 4  Petrie, Morven   EK  J20  1373  15512  0   1  1773  0  1  1373

Team 6 – Paisley
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 5  Cochrane, Richard   PARS  –  1887  3543  ½   1  1941  ½  1  1941
 2  Maiolani, Paul F   PA  –  1811  4837  ½   2  1877  ½  2  1684
 4  McKenna, John   PA  –  1614  5128  1   1  1522  1  1  1922
 1  Muir, Andrew J (IM)   HA  –  2279  5400  0   1  2219  0  1  1819
 3  McCormack, Derek   PA  –  1766  8860  1½   2  1772  1½  2  1964
 6  Burns, Daryl   PA  –  1248  26436  1   1  1639  1  1  2039

Team 7 – Polytechnic Rooks
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 4  Breslin, Daniel   PY  –  1522  3277  0   2  1756  0  2  1356
 1  Swan, Iain (FM)   PY  –  2219  6171  1   1  2279  1  1  2679
 2  Watt, David A   PY  –  1853  6416  1   2  1994  1  2  1994
 3  Brookens, Lewis   PY  –  1763  14758  1   2  1816  1  2  1816
 5  Magnussen, Helge   GUPY  –  2045  26600  0   1  2269  0  1  1869

Team 8 – Stepps A
Grading Performance
 Pool  Name  Club  Status  Grade  PNUM Pts Plyd Opps Act Plyd Perf
 7  Brownlee, Ian G   LKSP  –  1604  3323  1   1  1297  1  1  1697
 5  Bryson, Douglas M (IM)   SP  –  2269  3332  2   2  1957  2  2  2357
 3  Gillies, Alex   SP  –  1951  4084  1   1  1551  1  1  1951
 2  Henderson, John B   SP  –  2042  4322  1   1  1642  1  1  2042
 6  Hulme, William   SP  –  1898  4413  2   2  1534  2  2  1934
 4  Marks, Ian A   CC  –  1865  4866  1½   2  1614  1½  2  1807
 1  Nolan, Graeme A   SP  –  2178  7691  2   3  1829  2  3  1951